asdasd
zakażenie tęgoryjcem Grupa wsparcia:
                                       

zakażenie tęgoryjcem

+ dopisz się do tej grupy

opis choroby/grupy wsparcia
Tęgoryjec jest najbardziej powszechnym rodzajem obleńca. Przenoszony jest przez ludzki kał w niehigienicznych warunkach. Pasożyt jest rozpowszechniony w krajach tropikalnych, gdzie jaja tęgoryjca często znajdują się w ziemi. Przedostają się do ludzkiego organizmu w zakażonej żywności lub przez skórę podczas chodzenia boso po ziemi. Niektóre larwy tęgoryjca mogą przeniknąć do ciała chorego także przez drobne skaleczenia.

Larwy migrują z krwią do płuc i tchawicy, skąd mogą być połknięte i przeniesione do przewodu pokarmowego. Tutaj larwy dojrzewają, a w końcu produkują jaja, które pojawią się w stolcach zarażonej osoby

OBJAWY
Jeśli robaki przedostają się przez skórę, początkowo jedynym objawem może być swędząca wysypka. Kiedy zakażenie pasożytami postępuje, rozwijają się kolejne objawy, w tym:
• biegunka;
• ból i skurcze brzucha;
• nudności;
• silne swędzenie w miejscu wniknięcia pasożyta.

Jeśli osoba jest zarażona psim albo kocim tęgo ryjcem, jedynym objawem jest swędząca czerwona wysypka, ponieważ ten rodzaj tęgoryjca pozostaje pod skórą i nie dostaje się do krwiobiegu.

LECZENIE
Leczenie albendazolem jest skuteczne w ciągu 1-3 dni, ale rzadko jest stosowane w krajach, gdzie prawdopodobne jest ponowne zakażenie.

Terapie alternatywne
Czasem używane są leki homeopatyczne, takie jak Spigelia anthelmia - preparat stosowany zwłaszcza w krajach rozwijających się.

ZAPOBIEGANIE
Można zapobiec zakażeniu, przestrzegając zasad higieny; zwracaj uwagę na to, co jesz, myj dokładnie ręce i unikaj chodzenia boso.

POWIKŁANIA
Często obserwuje się niedokrwistość występującą z niedoboru żelaza.

ROKOWANIE
Po odpowiednim leczeniu z reguły następuje całkowite wyzdrowienie. W krajach, gdzie jest prawdopodobne ponowne zakażenie, obserwuje się jednak dużą nawrotowość tej choroby.


ostatnie tematy na forum
ostatnie artykuły związane z tą grupą wsparcia