asdasd
celiakia Grupa wsparcia:
                                       

celiakia

+ dopisz się do tej grupy
znane również jako: choroba trzewna, nadwrażliwość na gluten

opis choroby/grupy wsparcia
Celiakia to stan zapalny jelita cienkiego, który uniemożliwia wchłanianie składników odżywczych z pokarmu. Jest on także nazywany enteropatią glutenozależną i może powodować poważne deficyty witamin i minerałów, prowadząc do różnorodnych zaburzeń i niedożywienia.

PRZYCZYNY
Celiakia jest wynikiem nietolerancji glutenu (białko zawarte w pszenicy) oraz podobnych protein, występujących w ziarnach żyta, jęczmienia i owsa; prowadzi do zapalenia i uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego.

OBJAWY
Objawy celiakii są ¡bardzo różnorodne, mają zróżnicowane nasilenie, zwykle rozwijają się stopniowo i bywają rozpoznawane u osób w każdym wieku.
• Niemowlęta chore na celiakię, po wprowadzeniu gluteniroo diety, stają się mizerne i apatyczne.Występują u nich jasne, obfite, silnie cuchnące stolce.
• U dorosłych może wystąpić zmęczenie, apatia, bóle brzucha, anemia, duszność, owrzodzenia jamy ustnej.
• W niektórych przypadkach choroba przybiera skrajnie ciężką postać - chory traci na wadze, ma wymioty i biegunkę.
• Celiakii może towarzyszyć swędząca, czerwona wysypka na skórze (znana jako opryszczkowate zapalenie skóry).

LECZENIE
Jedynym sposobem leczenia jest stosowanie ścisłej diety bezglutenowej przez całe życie: Osoby, które cierpią na tę chorobę, nie mogą jeść pszenicy, żyta, jęczmienia ani owsa, a także wszelkiego pożywienia, które je zawiera. Lekarz poinformuje chorego, których produktów należy unikać, może polecić bezglutenowe odpowiedniki oraz przepisać preparaty uzupełniające (witaminy i minerały).


ostatnie tematy na forum
ostatnie artykuły związane z tą grupą wsparcia