asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Alergia



Alergia to uczulenie na pewne substancje, które nie powinny powodować w ciele ludzkim żadnych negatywnych następstw. Przyczyny alergii bywają bardzo zróżnicowane i jako takie mogą występować niemal w każdym elemencie ludzkiego organizmu.

Substancje będące przyczyną alergii to tak zwane alergeny, a są nimi np. pyłki roślin, pokarmy, sierść czy jad zwierząt, kurz i wiele, wiele innych. Najtrudniejsze do uniknięcia są zdecydowanie alergeny unoszące się w powietrzu.

Objawy alergii są przeróżne, tak jak występuje wiele alergenów czy wiele typów tej choroby. Alergie powodują np. opuchliznę, katar, kaszel, zaburzenia żołądkowe, zmiany skórne, astmę, pokrzywkę, egzemę, a nawet zaburzenia w sferze psychicznej człowieka.

Proces powstawania alergii przedstawia się następująco: w pierwszej kolejności substancja wywołująca alergię przedostaje się do uczulonego na nią organizmu; następnie alergeny łączą się z limfocytami, przez co białe krwinki przekształcają się w komórki plazmatyczne wytwarzające przeciwciała; jeśli liczba alergenów w organizmie coraz bardziej się zwiększa, wówczas przeciwciała wyprodukowane przez komórki plazmatyczne przyklejają się do komórek tucznych; w konsekwencji przeciwciała i alergeny w połączeniu ze sobą wyzwalają histaminę.

W większości zachorowań na alergię nie trudno postawić trafną diagnozę. Diagnozę tą stawiamy głównie w oparciu o testy skórne, ale nie jest to jedynym sposobem wykrywania alergii, np. wykrywając alergię pokarmową zaleca się diagnozowanym osobom stosować określone diety.

Obecnie istnieje kilka sposobów leczenia alergii. Jednym z takich sposobów jest leczenie farmakologiczne wśród czego najbardziej rozpowszechniona metoda to stosowanie specjalnych leków antyhistaminowych dostępnych jako tabletki, płyny, zastrzyki, czy krople do nosa lub oczu. Aczkolwiek ten typ leczenia ma również swe skutki uboczne w postaci osłabienia koncentracji czy pojawienia się senności. Przykładem takiego leku jest Clemastina. Inne leki na alergię można wprowadzać do chorego organizmu np. za pomocą inhalatora, tak jak kromoglikan sodu (Intal), który chroni komórki tuczne, lecz bywa nieskuteczny, gdy jest już zbyt wiele histaminy w organizmie. Niekiedy do zwalczania alergii skórnych, czy do leczenia astmy zalecane są kortykosterydy, a wśród nich kortyzon. Mają one działania przeciwzapalne, choć nie leczą de facto przyczyn alergii, a jedynie służą do łagodzenia jej objawów. Innym typem leczenia alergii jest stosowanie maści sterydowych. Bardzo ważnym czynnikiem jeśli chodzi o niepojawienie się alergii jest karmienie dziecka piersią, szczególnie zalecane jest ono u osób, gdzie problemy alergiczne występują w rodzinie, ale nie tylko. Jeśli już alergia wystąpi to jednym z najczęściej zalecanych sposobów radzenia sobie z tą chorobą jest unikanie na tyle na ile to jest możliwe substancji alergizujących. Należy prowadzić taki tryb życia, by unikać alergenów powodujących reakcje uczuleniową. Przykładowo chorując na alergię pokarmową należy unikać pokarmów, które zawierają substancje alergizujące. Trudniej jest gdy np. kurz wywołuje objawy chorobowe. Niemożna go całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale można próbować zmniejszyć jego ilość w naszym otoczenie, np. poprzez pozbycie się pewnych przedmiotów, które szczególnie zbierają kurz, chociażby grubych dywanów.

Sposobem, aby pozbyć się alergii na pewnie okres czasu jest odczulanie, tak zwana immunoterapia swoista. Ten rodzaj leczenia alergii powstał w 1911 roku i od tego czasu jest powszechnie stosowany i rozwijany. Jest to zabieg, który de facto nie leczy alergii, ale pozwala na chwilowe zapomnienie o tej męczącej dolegliwości, a i tak alergikiem jest się przez całe swe życie. Odczulanie polega na przyjmowaniu przez osobę chorą w postaci szczepionki substancji alergizującej danego pacjenta, poczynając od małych dawek, aż po większe także zmieniają się przeciwciała wchodzące w reakcję z szkodliwym dla chorego alergenem.

opublikował: david