10 sposobów by mieć więcej energii.
Większość z nas doświadczyła całkowitego odpływu energii. W takim dniu nawet interesujący nowy film w kinie, niebywała wyprzedaż butów czy spotkanie z przyjaciółmi, nie jest nas w stanie zmusić do działania. Nie chce się nam. I kropka.
Znacznie trudniej jest dostrzec, kiedy odpływ energii nie jest tak drastyczny, ale dotyka większego okresu czasu i negatywnie wpływa na nasze życie. W tym przypadku możesz nie zauważyć klasycznych objawów wyczerpania jak np. bolące mięśnie. Jednym z objawów jest to, że wzrasta niechęć do aktywności, działania, wykonywania rzeczy, które do tej pory sprawiały Ci wielką przyjemność.
Możesz również zauważyć kłopoty z koncentracją, która w końcu doprowadzi do braku cierpliwości i narastającej frustracji, nawet kiedy dana czynność, aktywność nie wydaje się zbytnio skomplikowana.
Jeżeli ten problem dotyczy Ciebie, nie martw się. Dookoła jest wiele rzeczy, które mogą spowodować, że poczujesz świeży napływ energii.
Eksperci pomogli nam stworzyć listę 10 rzeczy, które sprawią, że staniesz się bardziej energiczny, aktywny i zadowolony.
1. Magnez
Bardzo ważna jest zbilansowana dieta, która zapewni twojemu organizmowi, odpowiednią ilość witamin i mikroelementów. Mimo wszystko, czasami może dochodzić do lekkiego niedoboru magnezu, co może się objawiać brakiem energii w codziennych działaniach.
Magnez bierze udział w ponad 300 biochemicznych reakcjach w naszym ciele, łącznie z przetwarzaniem glukozy na energię. Nawet niewielki niedobór tego pierwiastka, może powodować spadek energii.
W jednym z badań okazało się, że kobiety, które miały większy współczynnik niedoboru magnezu potrzebowały więcej tlenu do wykonywania czynności fizycznych, niż po jego uzupełnieniu.
Rekomendowana dawka magnezu wynosi około 300mg dla kobiet i 350mg dla mężczyzn. Aby mieć pewność, co do wystarczającej ilości przyjmowanego magnezu:
* Dodaj garść migdałów, orzechów laskowych i owoców nerkowca do twojej codziennej diety.
* Jedz więcej pełnych zbóż (w szczególności otręby).
* Jedz więcej ryb, szczególnie halibutów.
2. Chodzenie nie jest takie złe!
Mogłoby się wydawać, że pójście na spacer, kiedy czujemy się wyczerpani, może tylko pogorszyć nasz stan, ale prawda jest inna. Eksperci mówią, że aktywność fizyczna – szczególnie chodzenie – zwiększa naszą energię i samopoczucie.
W jednym z eksperymentów pokazano, że 10-minutowy, żwawy spacer powoduje wzrost energii, która utrzymuje się nawet do 2 godzin. Kiedy pacjent chodził przez 3 tygodnie na krótkie spacery, zauważono u niego ogólną poprawę samopoczucia.
3. Energetyczna drzemka
Badania pokazały, że zarówno przeładowanie naszej głowy nowymi informacjami oraz wysiłek intelektualny powodują spadek energii. W takim przypadku najlepiej zdrzemnąć się przez 60 minut. Dzięki temu będziemy mogli zlikwidować nie tylko efekt 'ociężałej głowy', ale również spowodujemy, że lepiej zapamiętamy informacje, których się uczyliśmy.
4. Nie zapominaj o śniadaniu
Stwierdzono, że ludzie, którzy jedzą regularnie śniadania są w lepszym nastroju oraz mają więcej energii przez cały dzień.
Co więcej, wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie Nutritional Health stwierdzają, że pominięcie choćby jednego posiłku powoduje większe poczucie zmęczenia na koniec dnia.
5. Redukuj stres
Stres, szczególnie długotrwały, wpływa bardzo negatywnie na nasz organizm.
Stres jest wynikiem lęku, natomiast lęk zużywa bardzo duże ilości energii.
Stres od razu może doprowadzić do wyczerpania psychicznego i fizycznego – nawet jeśli cały dzień przeleżałeś w domu.
Istotne jest, aby zadbać o relaks podczas dnia. Dla wielu ludzi aktywność fizyczna jest najlepszym lekiem na stres. Inni znajdują ukojenie w słuchaniu muzyki, czytaniu romansów czy przy plotkach przez telefon.
6. Więcej wody, mniej alkoholu.
Być może już wiesz, że łatwo jest pomylić poczucie głodu z pragnieniem (myślimy, że potrzebujemy jedzenia, ale w rzeczywistości potrzebujemy wody). Ale czy wiesz, że pragnienie może być odbierane jako poczucie zmęczenia?
Nawet lekkie odwodnienie może powodować uczucie zmęczenia. Rozwiązanie jest proste: szklanka wody. Szczególnie pamiętajmy o odpowiednim uzupełnianiu wody, po wysiłku fizycznym.
Starajmy unikać się picia alkoholu w godzinach wieczornych, przed spaniem. Zaburza on głęboką fazę snu, zatem nawet po przespaniu całej nocy, możemy rano obudzić w nie najlepszej formie.
7. Jedz więcej produktów z pełnego ziarna, ogranicz cukier.
Kluczowe jest utrzymywanie odpowiedniego stężenia cukru we krwi, które zapewni nam stałe źródło energii.
Po spożyciu słodkich rzeczy, wzrasta poziom cukru we krwi, który powoduje wzrost energii. Ale ten stan nie trwa zbyt długo i nadchodzi moment, kiedy zaczynasz czuć się wyczerpany fizycznie.
Istnieje lepszy sposób na dostarczenie energii – pełne ziarno. Dzięki niemu stopniowo uwalniana energia umożliwi lepsze funkcjonowanie twojego organizmu.
Pełne ziarno nie tylko pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy, ale także insuliny, która również przyczynia się do stopniowego uwalniania energii.
8. Energetyczna przekąska
Warto czasami zjeść energetyczną przekąskę między posiłkami. Dietetycy sugerują, aby taki poczęstunek składał się z białka oraz małej ilości tłuszczu. Może to być np. masło orzechowe na pszennym krakersie czy jogurt z garścią orzechów.
9. Dodaj trochę mleczka
Połącz moc kofeiny z podtrzymującą energię białkiem, dodając do kawy nisko tłuszczowego mleczka.
Mleko czy śmietanka dodawana do kawy dostarcza nie tylko dodatkowej energii, ale również wapnia, które jest korzystne dla Twoich kości.
10. Tarczyca i krew
Jeśli ciągle czujesz się osłabiony, pozbawiony energii - szczególnie ospały, nawet po dobrze przespanej nocy, to powinieneś wybrać się do przychodni. Poproś lekarza o wykonanie badania krwi, które miałoby wyjaśnić czy Twoja tarczyca funkcjonuje poprawnie, jak również wykluczyć/potwierdzić anemię.
Tarczyca może być szczególnie problemem dla kobiet, ponieważ zaburzenia jej działania obserwuje się po urodzeniu dziecka oraz często w okresie menopauzy. Dzięki prostemu badaniu krwi, możesz to zweryfikować. Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie niedoczynność tarczycy, to dzięki lekom powoli powrócisz do poprzedniej formy.
Mała ilość czerwonych krwinek podczas anemii powoduje, że Twój organizm nie jest wstanie przechwycić wystarczającej ilości tlenu, aby utrzymać energię. Z tego względu, bardzo łatwo się męczysz.
Taka sytuacja często pojawia się u kobiet, które miały ciężki cykl menstruacyjny.
healthhype.com
healthguidance.org
opublikował: david
- ZESPOL BECKWITHA WIEDEMANNA (1475)
zespół Beckwitha-Wiedemanna - informacje o BWS (20)
zespół Beckwitha-Wiedemanna - czy ktoś wie jak radzić sobie z bólem w chorobie burgera? (1)
choroba Buergera - Operacja języka (112)
zespół Beckwitha-Wiedemanna - Levicare - Producent sprzętu medycznego dla OzN (0)
forum medyczne - drukarka (0)
forum medyczne - MOPS (59)
zespół Beckwitha-Wiedemanna - Sklep ze zdrową żywnością (0)
forum medyczne - Zespół Tolosy Hunta (12)
zespół Tolosy-Hunta - zespół Shwachmana-Diamonda (33)
zespół Shwachmana-Diamonda
Ostatnio szukane hasła:
steina
potas
papuzia
algodystrofia
mielodysplazma szpiku
leki na grzybice
zakupoholizm
fibromialgia
zanik tkanki tłuszczowej
melnick
erythoderma
sticklera
zimny nos
padaczka
albinizm
choroba charcota
pocenie nadmierne
rak trzustki
Balantidioza
rak prostaty
Najczęściej szukano:
narkomania opryszczka onanizm krup wirusowy choroba Tietza zaburzenie snu promienica czosnek witaminy choroba stawow alkoholizm toksemia suplementy potnica talasemia chlamydioza mocznowa choroby immunologiczne pary romberg rozyczka