asdasd
tętniak Grupa wsparcia:
                                       

tętniak

+ dopisz się do tej grupy

opis choroby/grupy wsparcia
Tętniak, czyli uwypuklenie chorobowo zmienionej tętnicy. Może utworzyć się w każdej części ciała, ale najczęściej w tętnicy głównej (aorcie). Głównie występuje u osób po 55. roku życia, szczególnie u mężczyzn.
Czasami tętniaki tworzą się w naczyniach krwionośnych zaopatrujących mózg. Zwykle są to tętniaki wrodzone, ale czasami tworzą się również u osób starszych, które chorują na nadciśnienie oraz mają zmiany miażdżycowe w ścianie naczynia krwionośnego. Samo istnienia tętniaka nie daje o sobie znać w żaden sposób. Dopiero w momencie pęknięcia większość pacjentów dowiaduje się o nim. Tętniak jest rzadką przyczyna nieoczekiwanej śmierci młodych osób. Natomiast osoby, które przeżyją pęknięcie tętniaka, mogą doznać uszkodzeń neurologicznych.

Objawy
Ponieważ tętniak nie daje żadnych odczuwalnych znaków o swoim istnieniu, zwykle jest on wykrywany podczas rutynowych badań, np. na zdjęciu RTG czaszki. Tętniak aorty może uciskać na tkanki go otaczające, powodując ból pleców, klatki piersiowej czy zaburzenia rytmu serca. Tętniak, który powoduje rozwarstwienie aorty, stanowi zagrożenie dla życia. Najniebezpieczniejsze powikłania to niewydolność nerek i niedokrwienie narządów położonych za miejscem rozwarstwienia oraz pęknięcia tętniaka powodujące zgon.

Przyczyny
Najczęstszą przyczyną powstania tętniaka, to zmiany miażdżycowe w ścianie tętnicy. Często ma to również związek z nadciśnieniem tętniczym.

Leczenie
W przypadku, kiedy podejrzewasz u siebie tętniaka jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem. Pęknięcie tętniaka aorty to bezpośrednie zagrożenie życia. Ryzyko pęknięcia, w miarę rozwoju choroby, można porównać z ryzykiem operacji i jej ewentualnych powikłań na 3%-15%.
Lekarz powinien wykonać odpowiednie badania, które pozwolą stwierdzić mu czy tętniak wymaga operacji. W pewnych przypadkach może zrezygnować z jego leczenia.
Do tętniaków, które mają średnicę ponad 5 cm, wprowadza się protezę syntetyczną zapobiegającą jego pęknięciu.

Zapobieganie
Istotny jest zdrowy tryb życia. Powinniśmy regularnie ćwiczyć, nie palić, ograniczać alkohol oraz dbać o prawidłową wagę. Mężczyźni w starszym wieku, u których w rodzinie występowały tętniaki, powinni zgłaszać się co jakiś czas na badanie ultrasonograficzne.


ostatnie tematy na forum
ostatnie artykuły związane z tą grupą wsparcia