asdasd
schistosomatoza Grupa wsparcia:
                                       

schistosomatoza

+ dopisz się do tej grupy

opis choroby/grupy wsparcia
Na świecie, głównie w tropikach, płazińcem Schistosoma mansoni zarażonych jest 200 milionów ludzi. Płaziniec ten żyje w jelitach i pęcherzu, powodując schistosomatozę, która znana jest również jako przywrzyca. Jaja robaka przenoszone są w moczu i kale do jezior i rzek, a chorobą zarażają się ludzie pływający w zakażonej wodzie (larwy penetrują ich skórę). Larwy przechodzą w postacie dojrzałe i wówczas osiedlają się w jelitach lub pęcherzu nowego gospodarza.

OBJAWY
Początkowo może nie być oznak infekcji, czasami pojawiają się świąd skóry i wysypka. Po miesiącu dołączają się objawy: gorączka, dreszcze, kaszel i bóle mięśni.

LECZENIE
Leczenie może obejmować antybiotyki i leki, takie jak praziquantel.

ZAPOBIEGANIE
• Nic pływaj w rzekach lub basenach w krajach, gdzie pasożyt jest powszechny. Ostrożność powinna być zachowana w Afryce Południowej i Subsaharyjskiej, Ameryce Południowej, na Karaibach, Środkowym Wschodzie, południowo-wschodniej Azji.
• Pij tylko butelkowaną wodę podczas podróżowania przez jakikolwiek kraj wyżej wymienionych regionów - przed piciem sprawdź, czy zakrętka butelki nadal jest nienaruszona.

POWIKŁANIA
Kolejne infekcje w ciągu kilku lat mogą wywołać uszkodzenia wątroby, płuc,jelit i pęcherza. Powodują to pasożytnicze robaki rosnące wewnątrz naczyń krwionośnych i produkujące jaja, które następnie przemieszczają się do jelit i pęcherza. Organizm reaguje na jaja pasożyta.

ROKOWANIE
Zakażenie może być trudne do wyleczenia.


ostatnie tematy na forum
ostatnie artykuły związane z tą grupą wsparcia