asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Zaraźliwa choroba - grzybica skóry



Z pewnością do wysoce zaraźliwych można zaliczyć jedną z powszechnie dziś występujących chorób – grzybicę skóry. Nie jest trudno nabawić się grzybicy, wystarczy mieć choć minimalny kontakt z powierzchnią, przedmiotami, które były używane przez zakażonego mikroskopijnymi grzybami. Wystarczy kilka chwil, wizyta na basenie czy w łaźni publicznej bez odpowiedniego obuwia, by nabawić się grzybiczych zmian, których leczenie niekiedy trwa bardzo długo.

Niepokój powinny rodzić takie objawy i zmiany skórne jak: zaczerwienienie skóry w danej części ciała, swędzenie (nieraz bardzo intensywne, wręcz nie do zniesienia). Najczęściej odnotowuje się przypadki grzybicy w postaci łupieżu pstrego, grzybicy paznokci, skóry gładkiej i grzybicy skóry owłosionej głowy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej owym postaciom grzybiczych zakażeń.

Łupież pstry (pityriasis versicolor) jest odmianą grzybiczą, która atakuje szyję, dekolt, okolice klatki piersiowej, ramiona, tułów, czasem też uda. W miejscach tych można zauważyć skórne zmiany w postaci nieregularnych brunatnych, żółtawych, różowych ciemnych plamek. Skóra ma tendencję do łuszczenia się, swędzenia. Przeważnie do zakażenia dochodzi u młodych ludzi, po okresach dojrzewania płciowego. Łupież pstry wymaga leczenia, nie zawsze jednak jednorazowa terapia odnosi pożądany skutek, czasem zmiany skórne wykazują skłonność do nawrotów. Jeśli zaś chodzi o stopień zakaźności, łupież pstry nie należy do chorób specjalnie groźnych dla otoczenia zakażonego. Zazwyczaj maści przeciwgrzybicze, rzadziej silniejsze farmaceutyki pozwalają całkowicie wyleczyć się z tego rodzaju grzybicy.

Grzybica paznokci (onychomycosis) dotyczy dłoni i stóp. Paznokcie zaczynają pokrywać się coraz liczniejszymi bruzdami, kruszą się. Zrogowaciały naskórek pod paznokciem prowadzić może, w przypadkach nieleczonej grzybicy, do zniekształceń paznokcia i bólów towarzyszącym tym zmianom. Łuszczyca, drożdżyca, liszaj płaski, zmiany toficzne to rozpoznane dziś, choć nieraz ciężkie do całkowitego wyleczenia, postacie grzybiczych zmian paznokci. Nie wolno bagatelizować najmniejszych niepokojących sygnałów dotyczących paznokci – szybka reakcja na zmiany i niezwłoczna wizyta u lekarza dermatologa może pacjentowi pomóc uniknąć skomplikowanych chirurgicznych zabiegów.

Grzybicę skóry gładkiej podzielić można na grzybicę stóp i dłoni oraz grzybicę odrębną pachwin. Grzyby atakujące stopy i dłonie powodują silne swędzenie, pieczenie, objawiają się plamami rumieniowymi i pojawiającymi się w ich okolicach pęcherzykami, które z czasem przekształcają się w strupy. W przestrzeniach między palcami, między 4. i 5. oraz między 3. i 4. palcem grzyby znajdują idealne miejsce do pasożytowania. Grzybica odrębna pachwin pojawia się w postaci ciemnoczerwonych plam w kształcie półksiężyca w okolicach pachwin. Zmiany mogą się rozprzestrzeniać na okolice ud i przestrzeni międzypośladkowych. Niezbędne jest tutaj leczenie ambulatoryjne, domowe sposoby nie pomogą zwalczyć przykrych dolegliwości.

Grzybica skóry owłosionej głowy może pojawić się w postaci grzybicy woszczynowej, zwanej też strupieniem woszczynowym. Schorzenie charakteryzuje się zmianami na skórze owłosionych części głowy, niekiedy grzyb wykwita też w innych miejscach, np. na ręce. Objawem jest tu żółtawe, tworzące krąg o średnicy do dwóch centymetrów, zaczerwienienie. Charakterystyczne dla tej choroby są także przykry zapach oraz włosy, które w obrębie rozwoju pasożytów tracą swą sprężystość i naturalny kolor. Grzybica strzygąca z kolei występuje w wariancie powierzchniowym (okrągłe wykwity, grzyb niszczy strukturę włosa) i głębokim (przeważnie dotyczy głowy i brody, pojawiają się wypełnione treścią ropną guzy). Grzybica drobnozarodnikowa, coraz częściej występująca także w Polsce, objawia się okrągłymi lub owalnymi zmianami na skórze głowy owłosionej z pęcherzykami na obwodach zapalnych ognisk.

Leczenie grzybicy zależy w dużej mierze od odpowiednio szybkiej reakcji zakażonego (wizyta u specjalisty). Wiele tzw. dobrych rad, jak pozbyć się grzybicy domowymi sposobami, może tylko pogorszyć sytuację, która i bez ingerencji chorego jest już poważna.



opublikował: david