asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Jak zdrowo się odżywiać?



Odżywianie to nieodłączny element wszelkich procesów biologicznych, który warunkuje życie determinując rozwój fizyczny i psychiczny dostarczając tym samym energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu, a także zapewniając i podtrzymując wszelkie procesy życiowe.

Organizm ludzki wykorzystuje dostarczony mu pokarm. W zależności od tego jaki rodzaj pokarmu otrzymuje tak też go przetwarza. W pożywieniu znajdują się przede wszystkim następujące składniki odżywcze: tłuszcze, białka, węglowodany (skrobia i cukry). Zawiera ono również: wodę, błonnik, mikroelementy i witaminy. Wszystkie te składniki mają bardzo ważne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i powinny być dostarczane do niego w odpowiedniej ilości i odpowiednich proporcjach. Tylko wówczas można powiedzieć, że człowiek zdrowo się odżywia jeśli wszystkie składniki pokarmowe dostarczane są do organizmu, a ich ilość odpowiednio dostosowana jest do uwarunkowań osób je przyjmujących. Uwarunkowania, które ma się tu na myśli to: wiek, płeć, sposób wykonywanej pracy, dzienna ilość wysiłku fizycznego i jego rodzaje, miejsce zamieszkania, pora roku, rasa etc. Przykładowo dzieci powinny jeść więcej pożywienia niż w rzeczywistości potrzebuje tego ich organizm do rozwoju. Natomiast ludzie dorośli przyjmujący więcej pożywienia niż potrzebują wpadają w otyłość, gdyż nagromadza się u nich nadmiar tkanki tłuszczowej, a metabolizm wraz z wiekiem zostaje znacznie spowolniony.

Głównym celem odżywiania jest dostarczenie do organizmu tyle takich składników pokarmowych, aby utrzymać ciało w zdrowiu zapewniając potrzebną mu do prawidłowego funkcjonowania energię. Podstawowym źródłem tej energii są węglowodany i tłuszcze, które wraz z wiekiem powinno się ograniczać na rzecz białka, gdyż wraz z procesem starzenia się organizmu potrzebuje on mniej energii. Jeśli chodzi o tłuszcze to występują ich dwa rodzaje: nasycone, czyli pochodzenia zwierzęcego i nienasycone.

Zdrowo odżywiając się należy wybierać więcej produktów zawierających tłuszcze nienasycone zamiast produktów z tłuszczami nasyconymi w naszym jadłospisie. Ważny element w naszej diecie powinny stanowić witaminy i mikroelementy oraz błonnik, które są niezbędne do prowadzenia zdrowego trybu życia. Niedobory tych składników mogą prowadzić do wielu chorób. Kolejnym ważnym elementem, bez którego zdrowe odżywianie nie mogłoby zaistnieć jest woda. Każdy człowiek powinien dziennie spożywać jej przynajmniej 1,5 litra. Wpływa ona zdrowo wypłukując toksyny z organizmu, pomaga w trawieniu i jest zbawienna dla wyglądu skóry wpływając na to, ze organizm jest dłużej młodszy. To tylko niektóre z jej zalet, a można by tu wymienić cały szereg innych.

W zdrowym odżywianiu bardzo ważne jest co jemy, czyli składniki zawarte w naszych pokarmach, ale również ważne jest to kiedy jemy czy ile jemy. Zalecane jest, aby posiłki jadać o stałych porach dnia, tak aby odstęp między posiłkami był mniej więcej czasowo równy. Ponadto ważną kwestią jest to, że należy jadać więcej mniejszych posiłków, a podstawą odżywiania powinno być pożywne, pełnowartościowe śniadanie. Podczas gdy można zrezygnować z kolacji, szczególnie z tej późnej, to nigdy nie należy rezygnować ze śniadania, jest ono podstawą dnia.

Bardzo ważne w procesie zdrowego odżywiania jest wyrobienie sobie dobrych nawyków żywieniowych. Zdrowe odżywianie wpływa na zdrowie całego organizmu i kondycję fizyczna i psychiczną człowieka. Przykładowo nadmiar pokarmów zawierających tłuszcze, głownie te nasycone wpływa nie tylko na otyłość, będącą obecnie coraz powszechniejszym zjawiskiem, ale również na szereg groźnych chorób, np. wywołują choroby serca. W zdrowym trybie odżywiania nie powinno zabraknąć owoców i warzyw i to przynajmniej po dwie porcje dziennie, chociaż czym więcej tym lepiej. Do tego należy spożywać ryby, gdyż są bardzo zdrowym źródłem energii, również codziennie. Co więcej ograniczamy ilości cukrów i przede wszystkim soli. Zdrowy tryb odżywiania to także higiena posiłków. Problem higieny to obszerna kwestia, która ze względu na swe rozmiary mogła by stać się przedmiotem kolejnej rozprawy.

opublikował: david