asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Impotencja, czyli męski problem.



Nad sensem istnienia człowieka wielu już myślicieli na przestrzeni epok się zastanawiało. Filozofia próbowała i wciąż stara się odpowiedzieć na pytania dotyczące egzystencji jednostki ludzkiej. Współczesne jednak nauki biologiczne nie mają wątpliwości, że nadrzędnym celem istnienia jest reprodukcja, rozmnażanie się, aby przedłużać gatunek homo sapiens. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że nasza cielesność, seksualność nie służy tylko i wyłącznie tym celom. Jak podkreśla w jednej ze swych prac brytyjski zoolog Desmond Morris, ludzkie narządy płciowe mają za zadanie nie tylko czystą reprodukcję, lecz także mają nam dostarczyć spajającej i utrwalającej związki przyjemności płynącej z seksu. Niestety nie zawsze seks jest możliwy, nie zawsze mężczyzna jest w stanie podołać czynnościom seksualnym.

Impotencja jest przypadłością mężczyzn polegającą na zaburzeniach wzwodu członka. Zaburzenia owe mogą mieć różnoraki charakter. Impotencja może przybrać postać zaburzeń erekcji członka – wówczas mężczyzna nie jest w stanie, nawet w całkowicie sprzyjających ku temu seksualnych okolicznościach, doprowadzić do wzwodu penisa. Impotencja może także polegać na tym, że mężczyzna jest w stanie osiągnąć erekcję, ale na bardzo krótko, seksualne podniecenie jest w takich przypadkach krótkotrwałe, z penisa szybko odpływa krew, co uniemożliwia erotyczne spełnienie. Wyróżnić można jeszcze impotencję, która objawia się uzyskaniem częściowego tylko, niepełnego wzwodu. Wzwód krótkotrwały czy wzwód częściowy może zakończyć się przedwczesnym wytryskiem bądź ejakulacją bardzo słabą, o niskim poziomie ciśnienia wypływającego z narządu nasienia. Ponadto rozróżnia się jeszcze impotencję związaną z osłabionym popędem seksualnym – mężczyzna, który nie ujawnia żadnych zainteresowań seksualnych, nie czuje potrzeby uprawiania miłości, boi się seksu, odczuwa notoryczny strach przed zbliżeniem siłą rzeczy nie będzie prowadził seksualnego życia w normalny sposób. Niemoc płciową niejednokrotnie też dzieli medycyna na pierwotną i wtórną. Przyczyn tej pierwszej szuka się np. w wadach wrodzonych pacjenta, drugiej natomiast w różnych przejściowych sytuacjach stresowych, lękowych, w nabytych chorobach.

Istnieje jeszcze inna systematyka dysfunkcji seksualnych u mężczyzn. Podział może przebiegać wzdłuż linii dzielącej zaburzenia na tle psychicznym od nieprawidłowości o podłożu fizycznym. Psychiczne zaburzenia to różnego rodzaju lęki (może to być lęk przed zapłodnieniem kobiety, lęk przed tym, że się nie zaspokoi – być może faktycznie całkiem wygórowanych – oczekiwań partnerki), kompleksy (przeważnie kompleksy dotyczące ciała, niejednokrotnie związane z wyglądem i/lub kształtem penisa), przemęczenie i stres (np. przemęczenie w pracy). Zaburzenia fizyczne przeważnie wynikają z wieku mężczyzny, czasem z chorób, na które cierpi. Wśród chorób uniemożliwiających satysfakcję seksualną znajdują się: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i inne zaburzenia pracy serca, stulejka, choroby prostaty, wrodzone wady prącia, stwardnienie (choroba Peyroniego), alkoholizm, narkomania, choroby weneryczne, schorzenia układu moczowego, otyłość, nerwica.

Nie pomogą z pewnością mężczyźnie cierpiącemu na impotencję takie zachowania i nawyki jak: palenie tytoniu, siedzący/leżący tryb życia, niezdrowe odżywianie się, brak sportu (nadwaga), całkowite oddanie się wykonywanej zawodowo pracy (pracoholizm i wynikające z niego stresujące sytuacje, przemęczenie), przyjmowanie leków, anabolików, hormonów, preparatów destrukcyjnie wpływających na potencję. Nie pomoże również partnerka, która mężczyźnie nie udzieli pewnej pomocy – brak zrozumienia, życzliwej rozmowy, presja ze strony partnerki, jej niecierpliwe wyczekiwanie na udany stosunek seksualny, nerwowość jedynie pogarszają sprawę.

Różne są sposoby na leczenie impotencji. Nie w każdym przypadku potrzebna jest od razu pomoc lekarska. Częstokroć domowymi sposobami można zaradzić problemom. Ziołowa herbatka, cierpliwa pomoc partnerki w łóżkowych igraszkach, zdrowy i w miarę możliwości uregulowany tryb życia niejednokrotnie mogą przynieść zbawienne skutki. W innych przypadkach wskazana jest rozmowa ze specjalistą – być może pomocne okażą się tabletki Viagry czy Maxigry.



opublikował: david