asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Co to jest test PSA?Test PSA służy do wykrywania raka prostaty i innych chorób gruczołu krokowego w ich wczesnych stadiach.

Guz prostaty może rosnąć wiele lat, zanim wywoła pierwsze objawy. U starszych mężczyzn guz prostaty czasem nie powoduje żadnych problemów i może być bezpiecznie pozostawiony bez leczenia.

Badanie krwi na PSA (antygen specyficzny dla prostaty) pozwala na wczesne postawienie diagnozy. PSA jest białkiem "markerowym" produkowanym przez gruczoł krokowy. We krwi zdrowego człowieka badania wykazują małą ilość PSA. Jego podwyższony poziom często związany jest z chorobami gruczołu krokowego, które mogą, ale nie muszą, przeistoczyć się w nowotwór. Poziom PSA wzrasta również z wiekiem, np. kiedy prostata jest powiększona, ale nie zmieniona rakowo.

Test PSA nie jest jednak zupełnie miarodajny. Prawidłowy poziom PSA nie wyklucza nowotworu, podczas gdy podniesione wartości mogą spowodować, że mężczyźni, którzy na raka nie chorują, będą poddawani niepotrzebnym badaniom.

Niektórzy lekarze zlecają test PSA i badanie odbytnicy wszystkim mężczyznom, którzy ukończyli 50. rok życia. Warto je zrobić, jeżeli zauważyło się objawy choroby prostaty (trudności z oddawaniem moczu) lub jeżeli wystąpiły przypadki nowotworu prostaty w rodzinie. Jeśli w przyszłości uda się uzyskać większą czułość testu PSA, być może profilaktyczne wykonywanie go u mężczyzn zdrowych i nie należących do grupy ryzyka stanie się zasadne.opublikował: david