asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Kilka słów o grypie



Grypa jest zakaźną chorobą wirusową przenoszoną pomiędzy organizmami drogą kropelkową. Możemy się nią zarazić bardzo łatwo, przebywając w pomieszczeniu z osobą chorą. Wystarczy jedno kichnięcie i wirus grypy przedostaje się do kolejnego organizmu.

Grypa może okazać się bardzo groźną chorobą. Wirusy jej są bardzo podatne na mutacje, w związku z czym zwiększa się ryzyko masowych zachorowań w danych okresach. Organizmowi ciężko nadążyć z aktualnym wariantem wirusa grypy i skutecznie się przed nim obronić, dlatego zawsze opłaca się stosować odpowiednie szczepienia.

Grypa stanowi szczególne zagrożenie dla dzieci i osób starszych. Te ostatnie składają się na największy odsetek umieralności z powodu zarażenia wirusem grypy. Odsetek ten wiąże się również z innymi przypadłościami, na które cierpią osoby w podeszłym wieku. Mowa tu o problemach z sercem, krążeniem, układem oddechowym i innych przewlekłych chorobach. Wśród młodych i zdrowych organizmów grypa jako taka zazwyczaj udaje się całkowicie wyleczyć. Oczywiście grypa odpowiednio wcześnie leczona, bo najmniejsze nawet zaniechania w tej materii mogą skończyć się poważnymi powikłaniami, do których należą: niewydolność krążenia, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego (szczególnie u dzieci) astma, niewydolność nerek czy zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Szczególną grupę podwyższonego ryzyka stanowią osoby cierpiące na zaburzenia układu odpornościowego, chorzy na AIDS, cierpiący na nowotwory.

Do najczęściej wymienianych objawów grypowych należą: wysoka gorączka, dreszcze, suchy kaszel, ból gardła, nudności i wymioty, bóle głowy, osłabienie łaknienia, ogólne uczucie osłabienia, u niektórych może wystąpić katar i krwawienie z nosa. Objawy te pojawiają się w 1-6 dni po dotarciu wirusa do dróg oddechowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wirus grypy jest roznoszony przez zarażonego już przed pojawieniem się u niego pierwszych symptomów chorobowych. Co prawda taki człowiek może zarażać bezwiednie, ale nie powinien zapominać, że także po ustąpieniu objawów pozostaje jeszcze przez jakiś czas nosicielem wirusa.

Grypa bez powikłań trwa zazwyczaj nie dłużej niż tydzień. Po tym okresie przez kilka dni może się jeszcze utrzymywać kaszel i uczucie zmęczenia.

Odpowiednia, czyli szybka reakcja na pierwsze objawy chorobowe i niezwłoczna wizyta u lekarza dają duże szanse na wymierny efekt w postaci odchorowania grypy i całkowitego powrotu do zdrowia. Aby uniknąć grypy, można w ramach profilaktyki przyjmować rozmaite powszechnie dostępne preparaty służące do wzmocnienia organizmu. Jednak skuteczniejsza będzie tutaj z pewnością szczepionka. Lekarze obalają mity, jakoby istniały jakieś terminy szczepień, w których zastrzyk będzie najskuteczniejszy. Zaszczepić można się w każdej porze roku, w każdym miesiącu.

Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie na grypę choruje nawet do 100 milionów ludzi na świecie a blisko milion z nich umiera.

"La Russe" to nazwa jednej z największych odnotowanych pandemii grypy. W latach 1781-1782 wirus szalał w Azji, Europie i obu Amerykach. W 1918 roku słynna "hiszpanka" pochłonęła przeszło 50 milionów ofiar na całym świecie. W latach 1957-1958 grypa azjatycka zabiła około milion osób. W dziesięć lat później zmutowany wirus przyczynił się do powstania nowego ogniska chorobowego – grypa "Hong Kong" zabrała z sobą kolejne setki tysięcy istnień.

Mało optymistyczne są powyższe statystyki, ale trzeba pamiętać prawdę znaną nie od dziś, że z grypą nie ma żartów.

opublikował: david