asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Bierne palenie



Terminem "bierne palenie" określa się wdychanie dymu z żarzącego się papierosa (tzw. dymu bocznego strumienia) i dymu wydychanego przez aktywnego palacza (dymu głównego strumienia). Problemem biernego palenia zajęto się na szerszą skalę stosunkowo niedawno. Liczne badania prowadzone w różnych placówkach naukowych dowodzą dużej szkodliwości wchłaniania dymu tytoniowego przez osoby przebywające w otoczeniu palaczy. Nie jest już tajemnicą, że bierne wchłanianie substancji zawartych w papierosach może spowodować spustoszenie organizmu nie mniejsze, niż w przypadku gorliwego amatora smolistych używek. Co więcej, niektóre badania – zapewne mocno przesadzone – wykazują większą szkodliwość palenia biernego niż aktywnego.

Bierny palacz narażony jest na wchłanianie w zasadzie tych samych składników dymu, co wypalający papierosa, a więc na około 4000 substancji różnego rodzaju, z czego kilkudziesięciu rakotwórczych. Mimo że do organizmu biernych palaczy nie trafia tak wielka ilość substancji szkodliwych jak ma to miejsce w przypadku aktywnego palacza, to jednak stężenie poszczególnych związków chemicznych wydobywających się z papierosa jest znacznie większe niż dym, którym palacz zaciąga się bezpośrednio do płuc. Ostatnie badania prowadzone w zakresie umieralności biernych palaczy w Unii Europejskiej dają do myślenia nawet najzagorzalszym ignorantom. Około 20 000 niepalących rocznie umiera na choroby nałogowych palaczy. Bierni palacze europejscy – jak wynika z badań – umierają na chorobę niedokrwienną serca, przewlekłe choroby dróg oddechowych, zawał serca i raka płuc. W Polsce blisko 1000 osób rocznie umiera w wyniku biernego palenia, w Stanach Zjednoczonych jest to liczba rzędu 50 000.

Nie ulega wątpliwości, że przebywanie w pomieszczeniach wypełnionych dymem papierosowym w znacznym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór płuc, choroby serca, astmę, może przyczynić się do powstawania stanów alergicznych, astmy. Ponadto dym papierosowy u osób niepalących może wywoływać pieczenie oczu, kaszel, duszności, bóle głowy czy nudności. Bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Nasze pociechy pod żadnym pozorem nie powinny być narażone na wdychanie substancji smolistych. Palący rodzice krzywdzą dziecko, ponieważ bierne wdychanie dymu papierosowego może spowodować u malucha podrażnienie dróg oddechowych, mdłości i zawroty głowy, osłabienie układu immunologicznego, rozwój alergii, problemy z koncentracją, zapalenie ucha środkowego, opóźnienia w rozwoju umysłowym a w skrajnych wypadkach tzw. śmierć łóżeczkową.

Jak walczyć z biernym paleniem? Najprostsza odpowiedź brzmi: Unikać otoczenia palaczy. Jednak rzeczywistość nie zawsze wygląda tak banalnie. Często osoby niepalące poddane są terrorowi palaczy. Zdarza się tak często np. w miejscach pracy. Na szczęście stosowne obostrzenia prawne w wielu krajach skutecznie minimalizują ryzyko biernego palenia.

Komisja Europejska zaleca całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych krajów członkowskich do 2012 roku. Jednak już dzisiaj wiele krajów UE wprowadza przepisy zakazujące palenia w kawiarniach, barach, dyskotekach i innych zadymionych dotychczas miejscach spotkań towarzyskich. Wydaje się, że uczciwym rozwiązaniem dla obu stron, tj. dla palących i tych nieprzepadających za smolistymi substancjami, wydaje się pomysł utworzenia specjalnych miejsc przystosowanych do palenia tytoniu. Wówczas komisjom zdrowia pozostanie już tylko perswadowanie amatorom dymka, że palenie zabija a niepalący w końcu odetchną pełną piersią.

opublikował: david