asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Zespół rąk, stóp i ust



Choroba rąk, stóp i ust jest infekcją wirusową, którą można zarażać. Najczęściej atakuje niemowlęta i dzieci. Nieznana jest jeszcze szczepionka na tę chorobę, ale isnieją proste zasady, któych przestrzeganie obniży ryzyko zakażenia.

Choroba rąk, stóp i ust (eng. Hand, foot and mouth disease - HFMD) powodowana jest przez wiele wirusów. Najbardziej narażone na zarażenie są niemowlęta i dzieci do 5 roku życia, co nie oznacza, że starsze dzieci oraz dorości nie mogą w ogóle się nią zarazić. W krajach gdzie występują zmiany pór roku jest to dość powszechna choroba w czasie wiosny i jesieni.

Objawy
Najczęstszymi objawami zbliżającej się choroby jest gorączka, zmniejszenie apetytu, ból gardła i złe samopoczucie. Po około dwóch lub trzech dniach może pojawić się ból ust, a także może wyskoczyć wysypka w formie czerwonych plamek na wewnętrznych częściach dłoni i stóp. Rzadziej wysypka może pojawić się na kolanach, łokciach lub pośladkach. Wysypka może powodować pęcherze, ale zazwyczaj nie odczuwa się swędzenia.

Nie każdy będzie mieć wszystkie objawy na raz. Niektóre osoby mogą dostać tylko wysypki a innym mogą pojawić się pęcherze na ustach. Może się zdarzyć, że osoba nie będzie miała żadnych objawów, jednak będzie zarażać innych wirusem.

Jak poważna jest ta choroba?
Nie jest to choroba bardzo ciężka, gdyż zazwyczaj znosi się ją lekko i większość pacjentów wraca do zdrowia po 7-10 dniach bez leczenia medycznego. Powikłania raczej nie występują, choć rzadko może się pojawić meningitis viral (charakteryzuje się gorączką, bólem głowy, sztywność w szyi lub bólem kręgosłupa), co będzie wymagać hospitalizacji. Bardzo rzadko może pojawić się paraliż, podobny do tego jaki występuje przy porażeniu dziecięcym lub zapaleniu mózgu, który może być śmiertelny.

Czy zespół rąk, stóp i ust jest zaraźliwy?
Tak. Wirus, który powoduje chorobę zespołu rąk, stóp i ust może znajdować się w :
-wydzielinie z nosa i gardła
-wydzielinie z pęcherzy
-ekskrementach

Wirus może przenieść się z osoby zarażonej na inne poprzez:
-kontakt bezpośredni z osobą zarażoną (pocałunki, uściski, używanie tych samych sztućców)
-kaszel i kichnięcie
-kontakt z ekskrementami np. przy zmianie zużytej pieluszki
-kontakt z wydzieliną z pęcherzy
-kontakt fizyczny z powierzchniami, na których znajduje się wirus

Osoby chore najbardziej zarażają podczas pierwszego tygodnia infekcji. Niekiedy mogą jednak zarażać jeszcze przez kilka tygodni od zaniku wszelkich objawów. Może się zdarzyć, szczególnie w przypadku dorosłych osób zarażonych, że nie będą miały żadnych objawów, ale będą zarażać innych.

Kto jest zagrożony?
Choroba rąk, nóg i ust atakuje głównie niemowlęta oraz dzieci do 5 roku życia, jednak starsze dzieci oraz dorośli są również na nią narażeni. Osoby, które przebyły tę chorobę stają się odporne na wirus, który w ich przypadku ją spowodował. Jednak ze względu na fakt, że owa choroba powodowana jest przez wiele różnych wirusów istnieje możliwość ponownego zachorowania.

Jak leczyć?
Nie ma specyficznych zaleceń przeciwko tej chorobie. Gorączka i ból gardła mogą być zwalczanie środkami, które minimalizują te objawy kupionymi w aptece bez recepty np. ibuprofen lub paracetamol. Ważne jest by pić dużo płynów, by zapobiec odwodnieniu.

Jak zapobiegać?
Nie istnieje szczepionka na chorobę rąk, nóg i ust, ale można minimalizować niebezpieczeństwo nabycia wirusa poprzez stosowanie się do prostych zasad:
-należy myć dłonie często przynajmniej przez 20 sekund, szczególnie po zmianie zużytej pieluchy
-nie należy dotykać oczu, nosa czy ust przed umyciem rąk
-należy unikać kontaktu fizycznego z osobą zarażoną
-należy często dezynfekować powierzchnie, których się dotyka (np. zabawki czy klamki)

Zespół rąk, nóg i ust a Pryszczyca (eng. Foot and mouth disease)
Zespół rąk, nóg i ust a choroba zwana Pryszczycą (eng. Foot and mouth disease) mogą być mylone, jednak ta druga dotyczy tylko bydła, owiec i świń. Ludzie nie chorują na Pryszczycę i nie mogą zarazić się nią od zwierząt.

opublikował: david