asdasd
baza artykułów medycznychartykuły medyczne

Przyczyny nieświeżego oddechu



Guma do żucia tłumi nieprzyjemny zapach z ust, ale tylko przez krótki okres czasu. Może lepiej poszukać przyczyn i je zlikwidować?
Ta prozaiczna przypadłość zdarza się prawie wszystkim, choćby po zjedzeniu czosnku lub cebuli. Niektórych jednak nie opuszcza ani przez chwilę. Gdzie może leżeć przyczyna?

Usta
Aż w 88% przypadków powodem nieświeżego oddechu jest niedostateczna higiena jamy ustnej, choroby dziąseł oraz zębów. Jeżeli zapomnisz dobrze umyć zęby, w jamie ustnej bardzo szybko rozwijają się bakterie, które wydzielają lotne związki siarki. To one powodują nieprzyjemny zapach i mają swój udział w w chorobie dziąseł i rozwoju próchnicy. Zatem pamiętaj o regularnym, dokładnym myciu zębów (przynajmniej rano i wieczorem). Nie zapominaj o języku, gdyż jest on również siedliskiem bakterii. Ważne jest też zadbanie o dobry stan całej jamy ustnej - zlikwiduj ubytki, wylecz stany zapalne dziąseł oraz usuń kamień nazębny. Dalej nie ma poprawy? Zatem przejdźmy dalej ...

Gardło i zatoki
Przewlekły stan zapalny zatok i błony śluzowej nosa może być również przyczyną przykrego zapachu z ust. Zazwyczaj towarzyszy temu ropny katar, gęsta wydzielina spływająca po ścianie gardła. Brzydki zapach z ust nasila się wtedy rano, kiedy po nocy wydzielina gromadzi się w większej ilości. Jeżeli często chorujesz na anginę, to powodem może być chroniczne zapalenie migdałków.

Żołądek
Przyczyna nieświeżego oddechu może być powiązana ze schorzeniami układu pokarmowego. Są to np. choroba wrzodowa żołądka, grzybica przewodu pokarmowego czy zbyt mała ilość enzymów trawiennych produkowanych przez wątrobę i trzustkę. Ważne jest picie dużej ilości wody, gdyż wypłukuje ona bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.

Jeżeli potrzebujesz chwilowo odświeżyć swój oddech, dobrym sposobem jest np. żucie natki pietruszki, listka świeżej mięty bądź bazylii.

opublikował: david